تبلیغات
جوک×عکس×اس ام اس - ** عید نوروز **
جوک×عکس×اس ام اس

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

** عید نوروز **

سال نو مبارک

Happy New Year

 

 

 

طالع بینی متولدین فروردین ماه

 

علامت طالع‌بینی شما قوچ است اما قوچها فقط از حیث نربودن با مردهای فروردینی اشتراك دارند. فلزشما آهن است و شاید به همین دلیل است كه اغلب مردهای فروردینی از خوردن اسفناج كه سرشار از آهن است امتناع می‌ورزند و دلیلشان هم این است كه آهنشان بدجور می‌زند بالا! و نیز به‌دلیل همین آهن بودن فلزشان است كه مردهای مرتبط با زنهای فروردینی را آهنربا نیز می‌نامند! رنگ شما سرخ است. البته این باعث نمی‌شود كه تجمع بیشتر فروردینی‌ها در قبایل سرخ پوستی باشد همین كه علاقه‌مند به‌غذاهای سرخ كردنی و طرفدار تیمهای سرخ پوش باشید، كافی است.

عنصرتان آتش است و به همین دلیل متولدین سایر ماهها در مواجهه با شما دچار سوختگی می‌شوند. مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولوی كه از جمله ادبا و عرفای زمان خودش بود احتمالاً در چنین موقعیتی قرار گرفته بوده كه سروده: «شده‌ام پسند حسنت وطنم میان آتش».

اگر روزی از اتوبان چمران ( تهران) می‌گذشتید و دیدید كسی بالای برج میلاد ایستاده و می‌خواهد به تمرین پرش از ارتفاع بپردازد اصلاً شك به خودتان راه ندهید كه او یك فروردینی است. اصولاً فروردینی‌ها برای كاری كه قرار است انجام بدهند همان لحظه تصمیم می‌گیرند و فی‌الفور هم عمل می‌كنند. مثلاً ممكن است در نیمه‌های شب یك‌فروردینی از خواب بیدارتان بكند و بخواهد به شما آب بدهد. اصلاً ناراحت نشوید و حتی المقدور آب را بخورید زیرا یك قوچ واقعی برایش این مهم نیست كه شما خواب هستید بلكه مهم این است كه خودش در بیداری به‌سر می‌برد!

فروردینی‌ها اصلاً دروغ نمی‌گویند و اگر هم روزی مجبور بشوند بگویند آنقدر گنده است كه شما همان وسطهای ماجرا به او لبخندی می‌زنید و می‌گویید: برو و بی خیال شو، تو این كاره نمی‌شوی. به‌عنوان مثال ممكن است كه با یك فروردینی قرار داشته باشید و او با دو ساعت تأخیر سر قرارش حاضر شود و وقتی علت دیر كردنش را از او بپرسید، در كمال خونسردی بگوید: بین راه تصادف كردم و شكمم پاره شد و روده هایم ریخت وسط اسفالت و تا آنها را جمع كردم و رفتم بیمارستان و برگشتم كمی دیر شد!

اصولاً متولدین فروردین لجوج و یك دنده ( و بلكه هم بیشتر!) هستند. یك فروردینی اصیل حاضر است در راستای اثبات لجاجتش به‌مدت یك ماه غذا نخورد فقط به‌خاطر اینكه بفهماند كه می‌شود یك ماه چیزی نخورد و زنده ماند!

بیماریهای متولد فروردینتجمع بیماری در فروردینی ‌ها از ناحیه شكم به پایین است. آنها یا سنگ مثانه می‌گیرند و یا از فرط بی توجهی پایشان به یك سنگ گیر كرده و به زمین می‌خورند و یك قسمت از پایشان می‌شكند! فروردینی‌ها می‌توانند خیلی راحت در مقابل تیر، تركش و سنگ رها شده از تیر و كمان قرار بگیرند و مطمئن باشید كه این اجسام سخت فقط به همان نواحی كه در بالا نام بردیم اصابت می‌كند. اگر روزی به محل كارتان آمدید و دیدید كه همكار فروردینی شما دهانش را با ماسك پوشانده اصلاً تصور نكنید كه برای جلوگیری از انتقال ویروس سرماخوردگی به شما این كار را كرده زیر اصولاً آنها سرما نمی‌خورند و اگر می‌بینید كه دهانشان بسته است یقین بدانید كه شب قبل سیر فراوانی میل كرده‌!

متولدین فروردین ماه با چه ماهی ازدواج بكنند یا نكنند

متولدین فروردین ماه یا آن قدر ازدواج نمی‌كنند كه پیر شده و مجبورند قیدش را بزنند و یا زمانی كه هنوز سرد و گرم روزگار را نچشیده اند می‌روند و این كار را می‌كنند.

تصور می‌شود به دلیل اینكه اشتراك رفتاری بین زن و مرد فروردینی بیشتر از اشتراك رفتاری در زن و مردهای سایر ماههاست، بهتر است كه متولدین این ماه بیایند و با هم ازدواج بكنند و اگر زمانی رسید كه نسل مجرد هر كدام از این دو جنس فروردینی تمام شد، بی خیال ازدواج بشوند!

 

 

پیدایش جشن نوروز

 

در ادبـیـات فارسی جشن نوروز را، مانند بسیاری دیگر از آیـیـن ها، رسم ها، فرهنگ ها و تمدن ها به نخستین پادشاهان نسبت می دهند. شاعران و نویسندگان قرن چهارم و پنجم هجری، چون فردوسی ،منوچهری، عنصری، بـیـرونی، طبری، مسعـودی، مسکویه، گردیزی و بسیاری دیگر که منبع تاریخی و اسطوره ای آنان بی گمان ادبـیـات پـیـش از اسلام بوده، نوروز و برگزاری جشن نوروز را از زمان پادشاهی جمشید می دانند،

 

 

روزها یا ماه جشن نوروز

 

مدت برگزاری جشن هایی چون مهرگان، یلدا، سده و بسیاری دیگر، معـمولا یک روز ( یا یک شب ) بـیشتر نیست. ولی جشن نوروز، که درباره اش اصطلاح " جشن ها و آیـیـن های نوروزی " گویاتر است، دست کم یک یا دو هفته ادامه دارد. ابوریحان بیرونی مدت برگزاری جشن نوروز را، پس از جمشید یک ماه می نویسد :

 

چون جم درگذشت، پادشاهان همه روزهای این ماه را عید گرفتند. عیدها را شش بخش نمودند : 5 روز نخست را به پادشاهان اختصاص دادند، 5 روز دوم را به اشراف ،5 روز سوم را به خادمان و کارکنان پادشاهی، 5 روز چهارم را به ندیمان و درباریان، 5 روز پنجم را به توده مردم و پنجه ششم را به برزیگران.

 

، در زمان شاه سلیمان صفوی، مهمانی ها، تفریح و جشن های نوروز در میدان های عمومی تا سه هفته طول می کشید. . ولی برگزاری مراسم نوروزی امروز، دست کم از پنجه و " چهارشنبه آخر سال " آغاز و در " سیزده بدر " پایان می پذیرد

 

چهارشنبه سوری

 

مراسم شب چهارشنبه آخرسال که با روشن کردن آتش از غروب آفتاب و پریدن از روی آن و گفتن سرخی تو از من و زردی من از تو آغاز و سپس با صرف آجیل..قاشق زنی و فالگوش ایستادن به نیت شنیدن صحبتی که به فال نیک گرفته شود تا پاسی از شب ادامه می یابد

 

 

میر نوروزی

 

از جمله آیـیـن های این جشن پنج روزه، که در شمار روزهای سال و ماه و کار نبود، برای شوخی و سرگرمی، حاکم و امیری انتخاب می کردند که رفتار و دستورهایش خنده آور بود، و در پایان جشن از ترس آزار مردمان فرار می کرد.

 

بی گمان امروز، کسانی را که در روزهای نخست فروردین، با لباس های قرمزرنگ و صورت سیاه شده در کوچه و گذر و خیابان می بیـنیم که با دایره زدن و خواندن و رقصیدن مردم را سرگرم می کنند و پولی می گیرند، بازماندهً شوخی ها و سرگرمی های انتخاب " میر نوروزی " و " حاکم پنج روزه " است که تـنها در روزهای جشن نوروزی دیده می شوند، نه در وقت و جشنی دیگر؛ و آنان خود در شعرهایی که می خوانند، می گویند : حاجی فیروزه، عید نوروزه، سالی یه روزه

 

 

.

 

 

 

روزهای مردگان و پنجشنبه آخر سال

 

یکی از آیـین های کهن پـیش از نوروز یاد کردن از مردگان است که به این مناسبت به گورستان می روند و خوراک می برند و به دیگران می دهند. زردشـتیان معـتـقدند که : " روان و فروهر مردگان، هیچ گاه کسی را که بوی تعلق داشت فراموش نمی کند و هر سال هنگام جشن فروردین به خانه و کاشانه خود برمی گردند ".یکی از صورت های برجا ماندهً این رسم، در شهر و روستا، به گورستان رفتن " پنجشنبه آخر سال " است، به ویژه خانواده هایی که در طول سال عضوی را از دست داده اند. رفتن به زیارتگاه ها و " زیارت اهل قبور "، در پنجشنبه - و نیز، روز پـیش از نوروز و بامداد نخستین روز سال - رسمی عام است. در این روز، خانواده هاسبزه.. نان، حلوا و خرما بر مزار نزدیکان می گذارند و بر مزار تازه گذشتگان شمع، یا چراغ روشن می کنند.

 

 

 

خانه تکانی

 

اصطلاح " خانه تکانی " را بیشتر در مورد شستن، تمیز کردن، نو خریدن، تعمیر کردن ابزارها، فرش ها، لباس ها، به مناسبت فرا رسیدن نوروز، به کار می برند. در این خانه تکانی، که سه تا چهار هفته طول می کشد، بایستی تمامی ابزارها و وسیله هایی که در خانه است، جا به جا، تمیز، تعـمیر و معاینه شده و دوباره به جای خود قرار گیرد. برخی از ابزارهای سنگین وزن، یا فرش ها، تابلو ها، پرده ها و وسیله های دیگر، فقط سالی یک بار، آن هم در خانه تکانی نوروزی، جا به جا و تمیز می شود

 

.

 

 

 

کاشتن سبزه

 

اسفند ماه، ماه پایانی زمستان، هنگام کاشتن دانه و غله است. کاشتن " سبزه عید " به صورت نمادین و شگون، از روزگاران کهن، در همهً خانه ها و در بین همهً خانواده ها مرسوم است.

 

در ایران کهن، " بـیست و پنج روز پیش از نوروز، در میدان شهر، دوازده ستون از خشت خام بر پا می شد، بر ستونی گندم، برستونی جو و به ترتیب، برنج، باقلا، کاجیله ( گیاهی است از تیرهً مرکبان، که ساقه آن به 50 سانـتی متر است )، ارزن، ذرت، لوبـیا، نخود، کنجد، عدس و ماش میکاشتـند؛ و در ششمین روز فروردین، با سرود و ترنم و شادی، این سبزه ها را می کندند و برای فرخندگی به هر سو می پراکندند ". و ابوریحان نقـل می کند که : " این رسم در ایرانیان پایدار ماند که روز نوروز در کنار خانه هفت صنف از غلات در هفت اسطوانه بکارند و از رویـیدن این غلات، به خوبی و بدی زراعت و حاصل سالیانه حدس بزنند ."

 

 

امروز، در همهً خانه ها رسم است که ده روز یا دو هفته پیش از نوروز، در ظرف های کوچک و بزرگ، کاسه، بشقاب، پشت کوزه و ... دانه هایی چون گندم، عدس، ماش و ... می کارند. موقع سال تحویل و روی سفره "هفت سین " بایستی سبزه بگذارند.این سبزه ها را در خانواده ها تا روز سیزده نگه داشته، و در این روز زمانی که برای " سیزده بدر " از خانه بـیرون می روند، در آب روان می اندازند.

 

 

سفره هفت سین

 

رسم و باوری کهن است که همهً اعضای خانواده در موقع سال تحویل ( لحظهً ورود خورشید به برج حمل ) در خانه و کاشانه خود در کنار سفره هفت سین گرد آیند. در سفره سفید رنگ هفت سین، از جمله، هفت رویـیدنی خوراکی است که با حرف " س " آغاز می شود، و نماد و شگونی بر فراوانی رویـیدنی ها و فراورده های کشاورزی است - چون سیب، سبزه، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سمنو و مانند این ها- می گذارند. افزون بر آن آینه، شمع، ظرفی شیر، ظرفی آب که نارنج در آن است، تخم مرغ رنگ کرده، تخم مرغی روی آینه، ماهی قرمز، نان، سبزی، گلاب، گل، سنبل، سکه و کتاب دینی ( مسلمانان قرآن و زردشتیان اوستا و ... ) نیز زینت بخش سفرهً هفت سین است. این سفره در بیشتر خانه ها تا روز سیزده گسترده است

 

پوشیدن لباس نو

 

پوشیدن لباس نو در آیـین های نوروزی، رسمی همگانی است. تهیه لباس، برای سال تحویل، فقیر و غنی را به خود مشغـول می دارد. در جامعه سنتی توجه به تهیدستان و زیردستان برای تهیه لباس نوروزی - به ویژه برای کودکان - رسمی در حد الزام بود. خلعـت دادن پادشاهان و امیران در جشن نوروز، برای نو پوشاندن کارگزاران و زیر دستان بود. ابوریحان بـیرونی می نویسد : " رسم ملوک خراسان این است که در این موسم به سپاهیان خود لباس بهاری و تابستانی می دهند ". مورخان و شاعران از خلعـت بخشیدن های نوروزی فراوان یاد کرده اند. و برای این باور است که در وقف نامهً حاجی شفیع ابریشمی زنجانی آمده است :هر سال شب های عید نوروز پنجاه دست لباس دخترانه و پنجاه دست لباس پسرانه، همراه کفش و جوراب از عواید موقوفه تهیه و به اطفال یتیم تحویل شود.

 

 

خوراک های نوروزی

 

امروز در تهران و برخی شهرهای مرکزی ایران، سبزی پلو ماهی خوردن در شب نوروز و رشته پلو در روز نوروز رسم است، و شاید بتوان گفت که غذای خاص نوروز در این منطقه است. " پلو " در شهرهای مرکزی و کویری ایران ( می توان گفت غیر از گیلان و مازندران در همهً شهرهای ایران ) تا چندی پـیش غذای جشن ها، غذای مهمانی و نشانه رفاه و ثروتمندی بود. و این " بهترین " غذا، خوراک خاص همهً مردم - فقیر و غنی - در شب نوروز بود. اگر نیک مردی در صد و پنج سال پـیش در استرک کاشان، ملکی را وقف می کند که از درآمد آن " همه ساله برنج ابتیاع نموده از آخر خمسه مسترقه به تمام اهالی استرک، وضیع و شریف، ذکور و اناث، صغیر و کبـیر، بالسویه برسانند "، بی گمان به این نیت بوده، که در شب نوروز سفرهً هیچ کس بی " پلو " نباشد

 

 

دید و بازدید نوروزی، یا عید دیدنی

 

از جمله آیـین های نوروزی، دید و بازدید، یا " عید دیدنی " است. رسم است که روز نوروز، نخست به دیدن بزرگان فامیل، طایفه و شخصیت های علمی و اجتماعی و منزلتی می روند. در بسیاری از این عید دیدنی ها، همه کسان خانواده شرکت دارند

 

" دیدن" های نوروزی که ناگزیر " بازدید " ها را دنبال دارد، و همراه با دست بوسی و روبوسی است، در روزهای نخست فروردین، که تعطیل رسمی است، و گاه تا سیزده فروردین ( و می گویند تا آخر فروردین ) بـین خویشاوندان و دوستان و آشنایان دور و نزدیک، ادامه دارد. رفت و آمد گروهی خانواده ها، در کوی و محله - به ویژه در شهرهای کوچک - هنوز از میان نرفته است. این دید و بازدیدها، تا پاسی از شب گذشته، به ویژه برای کسانی که نمی توانند کار روزانه را تعـطیل کنند، ادامه دارد.

 

تا زمانی که "مسافرت های نوروزی" رسم نشده بود، در شهرها و محله هایی که آشنایی های شغـلی و همسایگی و " روابط چهره به چهره " جایی داشت، دید و بازدید های نوروزی، وظیفه ای بـیش و کم الزامی به شمار می رفت. و چه بسا آشنایانی بودند - و هستـند - که فقط سالی یک بار، آن هم در دید و بازدید های نوروزی، به خانهً یکدیگر می روند

 

 

نوروز اول

 

در دید و بازدیدهای نوروزی رسم است که نخست به خانهً کسانی بروند که " نوروز اول " در گذشت عضوی از آن خانواده است. خانواده های سوگوار افزون بر سومین، هفتمین و چهلمین روز، که بیشتر در مسجد برگزار می شود، نخستین نوروز که ممکن است بیش از یازده ماه از مرگ متوفا بگذرد، در خانه می نشـینند. و در این روز است که خانواده های خویشاوند لباس سیاه را از تن سوگواران در می آورند. جلسه های " نوروز اول " که جنبهً نمادین دارد، در عین حال از فضای دید و بازدیدهای نوروزی برخوردار است. و دیدارکنند گان، در نوروز اول، به خانواده سوگوار تسلیت نمی گویند، بلکه برای آنان " آرزوی شادمانی " می کنند، تا در آغاز سال نو فال بد نزنند. رسم نوروز اول بـیشتر در شهرهایی برگزار میشود که آخرین روز اسفند را به عنوان یاد بود درگذ شتگان سال سوگواری نکنند.

 

 

هدیه نوروزی، یا عیدی

 

هدیه و عیدی دادن به مناسبت نوروز رسمی کهن است، کتابهای تاریخی از پـیشکش ها و بخشش های نوروزی - پـیش از اسلام و بعد از اسلام - خبر می دهند، از رعـیت به پادشاهان حکمرانان، از پادشاهان و حکمرانان به وزیران، دبـیران، کارگزاران و شاعران، از بزرگتران خاندان به کوچکتران، به ویژه کودکان.

 

رسم هدیه دادن نوروزی را، ابوریحان بیرونی از گفته آذرباد، موبد بغـداد چنین آورده : نیشکر در ایران، روز نوروز یافت شد، پـیش از آن کسی آن را نمی شناخت. جمشید روزی نی ای دید که از آن کمی به بیرون تراوش کرده، چون دید شیرین است، امر کرد این نی را بـیرون آورند و از آن شکر ساختـند. و مردم از راه تبریک به یکدیگر شکر هدیه کردند، و در مهرگان نیز تکرار کردند، و هدیه دادن رسم شد.

 

 

سیزده بدر

 

در واقع آخرین روز از تعطیلات و مراسم نوروزی که در باور گذشتگان چون عدد سیزده خوش یمن نبوده است..در اولین سیزده سال مردم دست از کار کشیده و به دشت و صحرا میروند و در واقع نحسی سیزده را در بیرون از محیط زندگیشان از خود دور میکنند...مراسم گره زدن سبزه نیز با دکر عبارت سال دیگه بچه بغل خونه شوهر ..توسط دختران دم بخت از دیگر مراسم این روز است

 

 

باورهای عامیانه

 

رفتارها و گفتارهای هنگام سال تحویل و روز نوروز، به باور عامیانه، می تواند اثری خوب یا بد برای تمام روزهای سال داشته باشد. برخی از این باورها را در کتابهای تاریخی نیز می یابـیم، و بسیاری دیگر باورهای شفاهی است، و در شمار فولکلور جامعـه است که در خانواده ها به ارث رسیده است :

 

- کسی که در هنگام سال تحویل و روز نوروز لباس نو بـپوشد، تمام سال از کارش خرسند خواهد بود.

 

- موقع سال تحویل از اندوه و غم فرار کنید، تا تمام سال غم و اندوه از شما دور باشد.

 

- روز نوروز دارو نخورید بد یمن است.

 

- هر کس در بامداد نوروز، پـیش از آنکه سخن گوید، شکر بچشد و با روغن زیتون تن خود را چرب کند، در همهً سال از بلاها سالم خواهد ماند.

 

- هر کس بامداد نوروز، پـیش از آنکه سخن گوید، سه مرتبه عسل بچشد و سه پاره موم دود کند از هر دردی شفا یاید.

 

- کسانی که مرده اند، سالی یکبار، هنگام نوروز، " فر وهر " آنها به خانه بر می گردد. پس باید خانه را تمیز، چراغ را روشن و ( با سوزاندن کندر و عود ) بوی خوش کرد.

 

- کسی که روز نوروز گریه کند، تا پایان سال اندوه او را رها نمی کند.

 

- روز نوروز باید یک نفر " خوش قدم " اول وارد خانه شود. زنان خوش قدم نیستـند.

 

- اگر قصد مسافرت دارید پـیش از سیزده سفر نکنید. روز چهاردهم سفر کردن خیر است.

 

- روز سیزده کار کردن نحس است.

 

دکتر محمود روح الامینی

 

 

 

آغازسال 1387 را به همه دوستان وعزیزان تبریک میگوییم.

باشد که بتوانیم سال آینده نیز در کنار شما باشیم..

hooman life2

 

http://fresnafa.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 03:35 ق.ظ

Really a good deal of superb facts!
cialis sicuro in linea cialis generico en mexico cialis australia org cialis generique cialis daily reviews cialis official site viagra cialis levitra cialis from canada effetti del cialis cheap cialis
http://reromi.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 11:41 ق.ظ

Wow a lot of helpful information.
no prescription cialis cheap venta cialis en espaa cialis baratos compran uk cialis purchasing cialis dosage cialis efficacit buy cialis sample pack i recommend cialis generico cialis name brand cheap cialis taglich
http://nanalli.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 04:07 ق.ظ

Good write ups, Many thanks!
cialis para que sirve low dose cialis blood pressure cialis prices in england cialis uk buy cialis uk no prescription cialis generika wow cialis 20 buy name brand cialis on line cialis generico generico cialis mexico
Buy cialis online
جمعه 31 خرداد 1398 12:11 ب.ظ

Good facts. With thanks.
cialis farmacias guadalajara cialis pas cher paris enter site 20 mg cialis cost cialis online cialis generico lilly cialis dosage amounts cialis generic availability cialis 200 dollar savings card look here cialis order on line cialis professional from usa
http://ifacad.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:32 ب.ظ

With thanks! Good information.
buying cialis on internet cialis rezeptfrei sterreich cialis professional yohimbe viagra vs cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis 30 day trial coupon cialis tablets australia when can i take another cialis cialis name brand cheap we recommend cheapest cialis
http://beaustigthei.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:08 ق.ظ

Many thanks. Ample information!

buying cialis overnight how do cialis pills work cialis diario compra viagra vs cialis vs levitra cialis venta a domicilio cialis great britain how to purchase cialis on line cialis 5 effetti collaterali cialis taglich cialis tablets australia
cialis daily coupon
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:23 ق.ظ

This is nicely expressed. .
import cialis cialis coupons non 5 mg cialis generici cialis prezzo al pubblico cialis super acti cialis for sale in europa price cialis best estudios de cialis genricos cialis vs viagra viagra or cialis
Cialis generic
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:49 ق.ظ

Terrific data, Many thanks!
estudios de cialis genricos cialis daily dose generic cialis alternative opinioni cialis generico wow cialis tadalafil 100mg cialis reviews generic cialis tadalafil cialis efficacit comprar cialis navarr cialis generic tadalafil buy
Buy cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:23 ب.ظ

You definitely made the point.
purchase once a day cialis buying brand cialis online cialis manufacturer coupon enter site natural cialis cialis generisches kanada cialis 5 mg cialis prezzo di mercato cialis side effects generic cialis levitra cialis para que sirve
http://tdecinan.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:09 ق.ظ

You said it adequately..
brand cialis generic cuanto cuesta cialis yaho cialis generico postepay cialis savings card where to buy cialis in ontario enter site natural cialis cialis online holland tadalafil 20mg enter site natural cialis cialis qualitat
Cialis pills
جمعه 24 خرداد 1398 05:36 ق.ظ

Fantastic knowledge. With thanks.
buying cialis in colombia does cialis cause gout cialis professional yohimbe cialis italia gratis cialis professional from usa 200 cialis coupon cialis daily dose generic where do you buy cialis cialis 05 buy cialis
http://grazsubce.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:27 ب.ظ

You've made your position pretty clearly..
acquisto online cialis cialis online cialis from canada generic cialis at the pharmacy cialis generic availability when will generic cialis be available price cialis wal mart pharmacy tadalafilo wow look it cialis mexico cialis for bph
cialis pills sale
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:53 ق.ظ

You have made your position very effectively!.
purchasing cialis on the internet cialis professional from usa cialis name brand cheap cialis generico online only now cialis 20 mg il cialis quanto costa only best offers cialis use canada discount drugs cialis prix cialis once a da buying cialis in colombia
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 06:27 ق.ظ

Awesome data, Regards.
buying cialis on internet cialis generique 5 mg cialis australia org buy cialis online nz side effects for cialis cialis italia gratis cialis name brand cheap cialis great britain cuanto cuesta cialis yaho cialis super kamagra
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:14 ق.ظ

Very well spoken certainly. .
how to purchase cialis on line buy cheap cialis in uk legalidad de comprar cialis cialis usa cost cialis 10mg prix pharmaci cialis rezeptfrei sterreich generic cialis with dapoxetine trusted tabled cialis softabs cialis italia gratis generic cialis soft gels
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 07:15 ب.ظ

You've made your point very well!.
cialis daily reviews achat cialis en suisse click now cialis from canada cialis lowest price enter site 20 mg cialis cost il cialis quanto costa cialis pills cialis free trial cialis kaufen low dose cialis blood pressure
https://www.protekgroup.com/frukty_ovoshi_griby/
چهارشنبه 28 فروردین 1398 09:13 ب.ظ
ブランドコピー韓国ブランド スーパーコピー 代引き
http://www.myvibor.ru/help.php
چهارشنبه 28 فروردین 1398 09:12 ب.ظ
時間の限りで、たくさん商品は掲載しておりません。どの商品が購入したいでしたら、写真
Shona
چهارشنبه 12 دی 1397 02:02 ق.ظ
Hey would you mind letting me know which hosting company you're working with?
I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads
a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price?
Thanks, I appreciate it!
brazilian wax tips
یکشنبه 25 آذر 1397 01:04 ب.ظ
My brother recommended I might like this web site.
He was once entirely right. This submit truly made
my day. You cann't believe simply how so much time I had spent for
this information! Thank you!
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:05 ب.ظ

Wow loads of awesome advice.
how does cialis work cialis 20 mg side effects for cialis cialis super acti cialis daily cialis 5 effetti collaterali cialis 5 mg buy cialis online cheapest generic cialis levitra cialis sicuro in linea
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:33 ق.ظ

This is nicely said! .
cialis australian price 5 mg cialis pharmacie en ligne tarif cialis france only here cialis pills callus generic low dose cialis cialis canada generic cialis 20mg tablets cialis canadian drugs generic cialis at the pharmacy
buy cialis online best price
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:07 ق.ظ

Great forum posts. Thanks a lot.
tadalafil 5mg cialis 10mg prix pharmaci cialis professional from usa cialis pills price each cialis authentique suisse link for you cialis price we like it safe cheap cialis canadian discount cialis what is cialis cialis sicuro in linea
buy cialis usa
سه شنبه 13 آذر 1397 09:34 ب.ظ

Thanks a lot! Numerous facts!

cialis australia org rx cialis para comprar cialis savings card interactions for cialis cialis australian price tadalafilo where to buy cialis in ontario cialis arginine interactio order a sample of cialis cialis taglich
buy tadalafil pills
سه شنبه 13 آذر 1397 10:44 ق.ظ

Effectively voiced certainly! !
where do you buy cialis brand cialis generic cialis 100mg suppliers chinese cialis 50 mg if a woman takes a mans cialis cialis kaufen cialis online nederland the best choice cialis woman american pharmacy cialis generic cialis
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 11:01 ب.ظ

Info effectively taken..
cialis generic tadalafil buy cialis wir preise cialis official site pastillas cialis y alcoho cialis 5 mg para diabeticos cialis canada cialis name brand cheap cialis coupon recommended site cialis kanada rx cialis para comprar
Cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 10:28 ب.ظ

Thank you. Good information!
safe dosage for cialis viagra cialis levitra buy online cialis 5mg generic cialis review uk link for you cialis price cialis herbs american pharmacy cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis flussig cilas
buy cialis cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 09:32 ق.ظ

Wow quite a lot of excellent information.
cialis dose 30mg cost of cialis cvs cialis lilly tadalafi click here to buy cialis cialis official site cialis wir preise dose size of cialis tadalafil 20mg cialis soft tabs for sale american pharmacy cialis
buy cialis online cheap
شنبه 10 آذر 1397 10:40 ب.ظ

Cheers. I value it!
venta cialis en espaa can i take cialis and ecstasy cialis uk cialis bula cialis pills price each only best offers 100mg cialis cialis bula cialis 30 day trial coupon we use it 50 mg cialis dose cialis uk
buy cheap cialis on line
شنبه 10 آذر 1397 09:23 ق.ظ

Thanks. Excellent information!
tarif cialis france cialis for bph precios cialis peru cialis taglich cialis dosage recommendations we recommend cialis best buy we recommend cialis best buy we choice cialis uk cialis rckenschmerzen cialis sale online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : Ho0man_life2

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان